Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Welcome to our Sports Column

“A sound mind exists in a sound body” Flex up! Keeping fit is the key today and we do precisely that. A moderate gym is provided for the students to keep their mind out and body fit. It is a great help for the students to have physical exercise. This will refresh the minds for teaching and learning and keep the spirit high of the Piousians.

Lecturer in Physical Education (HOD): Dr. Ms. G.J. Grace, M.P.Ed., Ph.D.

Email: sprintergj@gmail.com

The Department of Physical education was established in the year 2005, strives to cater the needs and to enhance the overall personality of the students. The department includes indoor and outdoor games like

  • Basket ball
  • Khokho
  • Kabbadi
  • Volley ball
  • Shuttle Badminton
  • Tenni-koit
  • Chess
  • Carroms and Athletics

In addition to that, the Dept. conducts fitness programmes that reduce the physical and mental stress. The Dept is well equipped with sufficient indoor hall, gymnasium, and playground like basketball, volley ball, tenni-koit, shuttle badminton and also tries to help students to face highly competitive sports world in the midst of revolution of rising expectations and ambition of projecting their best performance in college, intercollege, national and international level.

The Department has provided with a well organized library having sufficient books and journals on sports and games, to enhance the knowledge, playing performance, skills and abilities of the students. And conducting classroom teaching using LCD projectors, showing videos in computer and live matches through online and making them to familiarize with the particular sport to participate in competitions.

With these activities the dept proves that physical education is the part and parcel of the general education and it helps to improve physical, mental, social and psychological aspects.

List of Sports Achievers (2016-17)

S.NO NAME OF THE STUDENT EVENTS PARTICIPATED NATIONALS ALL INDIA INTER UNIVERSITY PLACE SECURED STATE LEVEL PLACE SECURED O U INTER COLLEGE PLACE SECURED DIST/OPEN PLACE SECURED
1 G. ASHRITHA REDDY
BCOM III (CS)
1.BASEBALL
2.SOFTBALL
3.HANDBALL
FOR INDIA BASEBALL PARTICIPATED WORLD CUP SOUTH KOREA
4TH PLACE
4TH PLACE
-
2 V. VARSHA
B.COM III
1.HAND BALL
2.SOFT BALL
3.DUEBALL
4.BASEBALL
SR. NATIONALS PARTICIPATED(BASEBALL) BRONZE (Sr)
SILVER(Jr)
BRONZE
4TH PLACE
-
3 M. SRAVANTHI
B.COM III
1.HAND BALL
2.SOFT BALL
3.DUEBALL
4.BASEBALL
SR. NATIONALS PARTICIPATED(BASEBALL) BRONZE (Sr)
SILVER(Jr)
BRONZE
4TH PLACE
-
4 D. ANGEL BEAULA
B.COM III
1.HAND BALL
2.SOFT BALL
3.DUEBALL
4.BASEBALL
SR.NATIONALS PARTICIPATED(BASEBALL) BRONZE (Sr)
SILVER(Jr)
BRONZE
4TH PLACE
SILVER
5 P. LEKHYA
B.COM III
1.HAND BALL 2.SOFT BALL 3.DUEBALL 4.BASEBALL SR.NATIONALS PARTICIPATED(HANDBALL),
(BASEBALL)
BRONZE (Sr)
SILVER(Jr)
BRONZE
4TH PLACE
SILVER
6 TEJASWI
B.SC II
1.HAND BALL
2.DUEBALL
SR. NATIONALS - BRONZE (Sr) BRONZE
GOLD
BRONZE
4TH PLACE
GOLD
7 ABHIGNA
B.COM II
1.HAND BALL
2.DUEBALL
SR. NATIONALS - BRONZE (Sr) BRONZE
4TH PLACE
GOLD
8 A. VAISHNAVI
B.COM III
BASEBALL
SOFTBALL
- PARTICIPATED (BASEBALL) - BRONZE
4TH PLACE
-
9 TEJASWINI
B.COM II
SOFT BALL FEDERATION CUP,
SR NATIONALS
PARTICIPATED SILVER 4TH PLACE GOLD
10 VIMALESHWARI SHUTTLE BADMINTON - - - 4TH PLACE -
11 K. SUSHMA ATHLETICS (4*400) RELAY
SOFTBALL
- - - SILVER
4TH PLACE
-
12 YASMIN ATHLETICS (HAMMER THROW)
SOFTBALL
- - - SILVER
4TH PLACE
-
13 LAVANYA ATHLETICS (10000,5000 )
KCR 5K
RUNPINKATHON (6KM)
- - GOLD 5000 MTS SILVER- 10000MTS,
BRONZE- 5000MTS
Gold 5000 mts
Silver 400 mts
KCR 5K RUN -BRONZE
PINKATHON-6TH
14 DIVYA SREE BHATT ATHLETICS(4*400) RELAY
SOFTBALL
- - - SILVER
4TH PLACE
-
15 KAVYA SRITHA ATHLETICS(4*400) RELAY 400mts,
800mts KCR 5K RUN
PINKATHON(3KM)
OPEN NATIONAL(ROADRACE) - 6KM RUN-4TH,
400MTS-BRONZE,
800MTS- SILVER
SILVER - RELAY Gold 400 mts
KCR 5K RUN –GOLD
PINKATHON-4TH
16 JAYA NISSI JOHN ATHLETICS(4*400) RELAY
SOFTBALL,
SHUTTLE BADMINTON
KCR 5K RUN
PINKATHON(5KM)
- - 6KM RUN – 6TH SILVER
4TH PLACE
4TH PLACE
KCR 5K RUN –SILVER
PINKATHON- 4TH
17 SHAILAJA 1.HANDBALL
2.SOFTBALL
ATHLETICS(SHOTPUT DISC)
SHUTTLE BADMINTON
- - - 4TH PLACE
4TH PLACE
4TH PLACE
4TH PLACE
-
18 MEHVIN SOFTBALL - - - 4TH PLACE -
19 VIJAY LAKSHMI SOFTBALL - - - 4TH PLACE -
20 SNEHA SOFTBALL - - - 4TH PLACE -
21 MOUNIKA HANDBALL
SHUTTLE BADMINTON
- - - 4TH PLACE -
22 SRI LEKHA SHUTTLE BADMINTON - - - 4TH PLACE -
23 PRIYADARSHNI HANDBALL - - - 4TH PLACE -
24
M.ANKITHA ATHLETICS - - - - Gold 1500 mts
Silver 200 mts
25 EVITA TINA FERNANDEZ ATHLETICS - - - - Gold 200 mts
Silver 1500 mts

Achievements in Inter-University, Inter-Collegiate, District Level 2015-16

Students participated enthusiastically in the Inter-Collegiate Tournaments for women conducted by Osmania University for 2015-16 in Volleyball, Athletics, Chess and Cross Country. The Achievements of the year 2015 are as follow:

    ATHLETICS:-

  • K.Naga Anusha of III Mzc Secured Gold Medal in Hammer Throw, Bronze Medal in Discuss Throw, Gold Medal in Shotput
  • T.Sai Deepthi of III BCom (CS) secured Bronze Medal in 10000 metres
  • Among all OU Women's colleges our college secured Silver Medal in March past at Gachibowli Stadium in OU Inter College Athletic Championship
  • Our college secured 8th Place in Shuttle Badminton and Chess.
  • Three of our students are selected for Osmania University Soft Ball Team to represent All India Inter University Championship
    • 1. Ms. Ashritha Reddy II BCom ( Cs )
    • 2. Ms. Tejaswini II BCom ( Cs )
    • 3. Ms. Kamna Joshi II BCom ( Cs )

    OPEN TOURNAMENTS:St. Pious College students participated in various Open Tournaments and won medals:

  • Telangana State Handball Tournament: Our girls secured Silver and Bronze Medals from RangaReddy and Hyderabad Districts
  • Silver Medals:

    • 1. Ms. Mamtha Eliz Feona III BSc ( Mpcs )
    • 2. Ms. Radhika III BSc ( Mpcs )
    • 3. Ms. Nandini III BSc ( Mpcs )
    • 4. Ms. Lekya III BCom ( Cs )

    Bronze Medals :

    • 1. Angel II Bcom
    • 2. Varsha II Bcom
    • 3. Sravanthi II Bcom
    • 4. Ms. Lekya III BCom ( Cs )

    Target Ball: Nine students got selected for Target Ball Nationals which is going to be held at Kolkata (West Bengal )

    Nisha Kumari III BSC (MSCs) and Mamatha Feona III BSC (MSCs) participated in Junior Nationals Handball Tournament held at Punjab.

  • Ten students represented Ranga Reddy District at State Level Handball Championship held at Adilabad and secured Bronze Medal
  • Mamatha Eliz Feona, III BSC (MPCs)and Nisha Kumari III BSC (MSCs)participated in Senior National Handball Tournament held at Pune (Maharashtra )
  • Eleven students participated in RGKA State Handball
  • Ashwini secured Third place in Open Chess Tournament.
  • The following students have secured different positions in State Level Chess Tournament. :

    • 1. G. Srilatha III MSCS – 3rd Place
    • 2. M. Swathi II MPC – 2nd Place
    • 3. K. ShifaBushra III B.Sc – 4th Place
    • 4. M. Manisha II B.Com (Reg) – 4th Place
    • 5. R. Ashwini III – B.Sc – 5th Place
    • 6. CH. Samatha III B.Sc – 6th Place

    Y. Monica III B.Sc participated at National Chess Championship held at Patna (Bihar)

    TABLE TENNIS:

    • Pranathi of III B.Sc (BCMC) participated in State Meet in Table Tennis at Khammam and secured Bronze Medal.
    • T. SaiDeepthi III B.Com (cs) secured Silver Medal in 5 K Run which was organized by American Telugu Association (ATA)
    • Vimaleshwari II B.A (Mass Com) secured Gold Medal in Greater Shuttle Badminton Championship 2015 organised by GHMC
    • M. Tejaswini II B.Com (Reg) secured Silver Medal – Senior South Zone Championship held at Ananthapur Silver State – State Meet and also participated in Senior Softball Nationals held at Chandigrah

Achievements:(2015-16)

Its a special achievement for our college that Five of our students got selected to represent Osmania University at Inter University Handball Championship going to be held at Alagappa University ( Karaikudi ) and they are:

  • S NishaKumari III Bsc( Mscs )
  • Mamatha III Bsc( Mpcs )
  • G Nandini III Bsc( Mpcs )
  • K Radhika III Bsc( Mpcs )
  • P Lekya III Bcom( Cs )

Three of our students are selected of Osmania University Soft Ball Team to represent All India Inter University Championship

  • 1. Ashritha Reddy II Bcom ( Cs )
  • 2. Tejaswini II Bcom (Cs)
  • 3. Kamna Joshi II Bcom(cs)

It’s a proud moment for all of us that S. NishaKumari III B.Sc (MSCS) got selected as a Goal Keeper for India Camp in Hand Ball

Achievements in Inter-University, Inter-Collegiate, District & Zonal Level

2014-2015
Osmania University Inter Collegiate
S. No Name of the Event

Achievement Level
1 Chess 1.R. Ashwini –Silver (Board order) OU  Inter Collegiate
2 Shuttle 1.G. Shobha -Bronze( Board order) OU  Inter Collegiate
3

Lawn Tennis 1.Team -Bronze OU  Inter Collegiate
4

Athletics Hammer Throw 1.K. Naga Anusha-Gold OU  Inter Collegiate
5 Short Put 1.K. Naga Anusha-Gold OU  Inter Collegiate
6 Javelin Throw 1.Tejaswini-  Bronze(3rd  Place) OU  Inter Collegiate
7  

4*400mts  Relay
Bronze
  • G. Sushma
  • K. Naga Anusha
  • Kamana Joshi
  • vaishnavi
OU  Inter Collegiate
8

March Fast

Team- Gold OU  Inter Collegiate
9

Table Tennis

Team -  Pool 3rd OU  Inter Collegiate
10

Cross country (6 km)

ParticipationTeam OU  Inter Collegiate
 

 

2014-2015
National Level
S. No

Name of the Event

Achievement

           Level

1

Hand Ball

1. S. Maranatha Nissi- 4th Place

Nationals- Bangalore

2

Target Ball

Silver

  1. Mounika Reddy
  2. S. Maranatha Nissi
  3. M. Shravani Goud

 

Nationals- Deharadun

3

Target Ball

Bronze

  1. M. Shravani Goud
  2. S. Maranatha Nissi
  3. K. Radhika
  4. G. Mamatha
  5. G. Nandhini
  6. V. Varsha
  7. M. Sravanthi
  8. A. Angle Beaula
  9. P. Lekya

 

 

Nationals- Panjab

4

Base Ball

Participation

  1. Arsitha Reddy
  2. A. Vaishnavi
  3. Kamana Joshi

 

Nationals- Goa

5

Short Put

K. Naga Anusha- (5th Place)

South Zone- Hyderabad

6

Short Put

Participation

  1. K. Naga Anusha-

Women National - Mangalore

7

Hand Ball

Participation

  1. S. Nisha Kumari
  2. Shravani Goud

Women National –
Chitradurga

 

2014-2015
All India Inter University
S. No

Name of the Event

Achievement

           Level

1

 Hand Ball

Participation

  1. Nissi
Selum

2

Hand Ball

Participation

  1. Nissi
Selum

3

Shuttle Badminton

  1. S. Vimaleshwari- Bronze           

                                ( 4th Place)

South Zone Al India
Coimbatore

4

Soft Ball

Participation

  1. G. Asritha Reddy
Guntur

5

Soft Ball

Participation

  1. A. Vaishnavi
Guntur

6

Athletics
Short Put

Participation

  1. K. Naga Anusha
Mangalore

 

2014-2015
State Level
S. No

Name of the Event

Achievement

           Level

1

Hand Ball

Gold

  1. S.Maranatha Nissi
  2. M.Sravani Goud
  3. K.Radhika
  4. S.Nisha Kumari
  5. G.Mamatha  Eliz Feona
  6. D.Angle Beaula
Telangana Hand Ball Association -Warangal

2

Base Ball

 Silver

  1. Tejaswini
  2. Arshitha Reddy

Participation

  1. A.Vishanavi
  2. Kamna Joshi
Telangana  Base Ball Association- Hyderabad

3

Table Tennis

Participation

  1. Pranithi.M
Telangana T.T Association Khammam

4

Athletics

  1. K.Naga Anusha- Silver
Rajiv Ghandi Khel Abhiyok, Sports Authority Of Ts -Khammam

5

Soft Ball

  1. Tejaswini - Bronze

 

Telangana Soft Ball Association -Adilabad

6

Soft Ball

Silver

  1. A.Vishanavi
  2. Ashritha Reddy
Telangana Soft Ball Association - Hyderabad

7

Hand Ball

  1. S.Maranatha Nissi- Gold

 

 Handball  Federation Of India -Kammam

 

2014-2015
District Level
S. No

Name of the Event

Achievement

           Level

1

Shot Put

K. Naga Anusha- Gold

Hyderabad District Association

2

800 Mts

T. Sai Deepthi- Bronze

Hyderabad District Association

3

8 Km Run

Runda. Alpana- Gold

Hyderabad District Association

4

Shot Put

K.Naga Anusha-Gold

Hyderabad District Association

5

200 Mts

R. Alpana-Silver

Hyderabad District Association

6

200 Mts

R. Alpana-Bronze

Hyderabad District Association

7

1500 Mts

Niharika-Silver

Hyderabad District Association

8

21 Km Run

Runda Alpana-IX

Hyderabad District Association

9

21 Kms

Sai Deepthi T.-VII

Hyderabad District Association

10

2km Run

Runda. Alpana-IX

Hyderabad District Association

11

2km Run

T. Sai Deepthi- Participation

Hyderabad District Association